top of page

Pickleball Finnish Open 2025 Espoossa 28.–30.11.

  • Teksti ja kuva: Tuomo Antikainen
  • 28.6.
  • 1 min käytetty lukemiseen

Pickleball Finland järjestää Espoossa 28.–30.11.2025 jo viidennen Pickleball Finnish Open -turnauksensa. Pelipaikkana on tuttuun tapaan moderni ja viihtyisä mailapelihalli Targa Arena, jonka erinomaisille akryylipintaisille tenniskentille teipataan jopa 12 pickleball-kenttää. Peliolosuhteet niin pickleballin pelaamiseen, kuin otteluiden seuraamiseenkin ovat erinomaiset.


Suunnitelmissa on jälleen pelata naisten ja miesten kaksin-, ja nelinpelit, sekä sekanelinpelit useammassa eri taso- ja ikäsarjassa. Mukaan ovat siis lämpimästi tervetulleita kaikentasoiset pickleballin harrastajat!


Aivan erityisesti toivotamme tervetulleiksi ne, jotka ovat vasta hiljattain aloittaneet lajin, tai eivät vielä ole pickleball-turnauksiin osallistuneet. Vaikka mitaleista toki pelataankin, tunnelma pickleball-turnauksissa on kannustava ja rento. Pickleball-yhteisö on ainutlaatuisen ystävällistä ja mukavaa porukkaa!


Vuoden 2024 Pickleball Finland Xmas Games -turnauksessa rikoimme kaikki aiemmat Suomen suurimpien turnausten ennätyksemme. Osallistujia 2-päiväisissä kisoissa oli yli 120, jotka edustivat peräti 14:ää eri kansallisuutta. Kaukaisimmat kilpailijat lensivät paikalle USA:sta. Mukana oli – ensimmäistä kertaa Suomessa – myös kaksi amerikkalaista USAP:n virallista tuomaria. Kyseessä oli luonnollisesti myös vuoden suurin ja ainoa kansainvälinen pickleball-turnaus Suomessa. Nyt jännitetään, minkälainen osanotto on kisoissa tänä vuonna!


Ilmoittautuminen Finnish Openiin avautuu syyskuussa. Myös turnauksen eri ikä- ja tasosarjat tarkentuvat viimeistään tuolloin.


Lisätietoa turnauksesta saat turnauksen infosivuilta www.pickleballfinland.fi/finnishopen-2025. Sinne avautuu myös turnaukseen rekisteröityminen.


Tervetuloa mukaan!


 
 
 

Comentários


Não é mais possível comentar esta publicação. Contate o proprietário do site para mais informações.
TOP-jutut
Uusimmat uutiset
Arkisto
Etsi tageilla
bottom of page